Tady se dozvíte něco o hadech

Najdete tu fotky, odkazy a taky stručný popis chovu některých hadů. Najdete tu hlavně nejvíce informací o UŽOVCE ČERVENÝ ( ELAPHE GUTTATA GUTTATA ), neboli CORN SNAKE.

  To to je můj had, co mám doma. Doufám, že se Vám líbí. Budete se o něm moct dozvědět asi nejvíce informací, protože je to můj miláček. Je to Užovka Červená ( Elaphe Guttata Guttata ) v angličtině se jí říká Corn Snake.

KRÁTKÁ CHARAKTERISTIKA:Užovka červená je velmi oblíbená. Měří v dospělosti 1,5 – 1,8 m, má červenou, oranžouvou, hnědou nebo černou barvu, někdy s šedými skvrnami. Po stranách břicha má šachovnicový vzor. Tento had pochází z jihu a výchudu USA a Severního Mexika. Obývá převážně borové lesy.

 

UŽOVKA ČERVENÁ ( ELAPHE GUTTATA GUTTATA )

Rozšíření ( biotop ):

Je rozšířena od USA po severní část Mexika. Obývá sušší bory, plantáže, chátrající obydlí i zcela odlesněné oblasti Prakticky se lze s druhem setkat v jakémkoli prostředí. Je to terestrický živočich s převážně noční aktivitou, která v jarním období přechází spíše na denní. Poměrně dobře šplhá, proto lze terárium vybavit mimojiné i silnější větví.

Popis:

Dorůstá do délky okolo 100, maximálně 180 centimetrů. Hlava je poměrně malá, na její horní části za očima je umístěna skvrna ve tvaru ”V” hrotem směřující k čenichu. Zornice je kruhová, duhovka barevně splývá s barevným tónem jedince. Tlama je vybavena jemnými zuby a jazyk je cihlové barvy. Dolní pysk a část horního pod okem jsou bělavě či žlutavě s tmavými skvrnkami, jako celá spodní část těla, která však může být i žlutavá až oranžová a kde se tmavé skvrny podstatně zvětšují a přecházejí do čtvercovitého tvaru. Hřbet je až po úplný konec ocasu posetý v jedné řadě červenými skvrnami, v tmavším odstínu než je samotný podklad hada. Tyto skvrny jsou ohraničené černě a podobají se rovněž nepravidelným čtvercům či šestiúhelníkům. Na bocích jsou skvrny menší než na hřbetě, táhnou se také v jedné řadě po každé straně a jejich černé ohraničení místy chybí. Boční skvrny jsou zpravidla umístěny vždy pod mezerou mezi jednotlivými hřbetními skvrnami a mají nepravidelný, vzdáleně připomínající kulovitý tvar ve středu těla, zatímco v přední části těla a před ocasem se podobají spíše ležatým velmi úzkým obdélníkům. Spodek ocasu je od kloaky po špičku lemován dvěma úzkými podélnými pruhy černé barvy. Šupiny jsou hladké a lesklé. Zbarvení jedinců je velmi proměnlivé, většinou má však celkový červenavý nádech, odtud také český druhový název. Jsou ale známy např. šedé nebo poměrně časté albinotické formace. U albínů je černá barva kresby nahrazena bílou a proto celkový dojem při pohledu na hada nepůsobí tak kontrastně. Někteří jedinci jsou vzorem i vybarvením velmi podobní příbuzným druhům rodu Elaphe, nebo korálovkám rodu Lampropeltis.

Terárium:

V zářivkou osvětleném teráriu udržujeme teplotu mezi 22 – 28 stupňů. Jako podklad se dobře hodí kokosový substrát. Písek s jemnými zrnky nedoporučuji, dostává se totiž hadům mezi šupiny. Můžeme třeba jim poskytnout kousky kůry nebo duté kameny, které slouží jako úkryty. Miska s vodou by měla být takové velikosti, aby se do ní had vešel když se stočí. Dávejte důkladný pozor na otvory štěrbiny v teráriu. Hadi rádi cestují a mohou i nadzvednout, nebo posunout dvířka. Ve volné přírodě rádi prolézají nory a dutiny. Pokut se dostanou vně terária, hledají obdobné skuliny.

Potrava:

ve volné přírodě hadi loví drobné hlodavce, ptáky či netopýry. V teráriu postačí jídelníček složený z hlodavců. Dospělé jedince krmíme větší myší nebo potkanem a to v intervalu 7 – 14 dní.

Je nenáročným, zpravidla neagresivním druhem. Někteří jedinci mohou být plašší a choleričtější, pokut se cítí ohroženi, velmi rychle kmitají ocasem do stran, po vzoru chřestýšů, čímž vydávají drnčivý zvuk, jehož zdroj však není způsoben chřestidlem, ale podkladem, po kterém se kmitající ocas pohybuje. Mohou i kousnout. Většina jedinců je ale při manipulaci naprosto klidná. Pro své atraktivní zbarvení, nenáročnost na chov je velmi častou ozdobou terárií začínajících i pokročilých teraristů.

 

 

Odkazy na další stránky týkající se hadů:

SNAKEMUSEUM: zde najdete, ceny, fotogalerii, a různé informace týkající se hadů ( v angličtině )

 

 

 

 

WWW počítadlo této stránky říká, že jste návštěvník číslo